Skip to main content

Ikonické bylinkářství v centru Prahy nekončí. Prodejnu zachránila vášeň pro byliny a majitel společnosti Herbadent

Obchůdek plný bylin v centru Prahy je kultovním místem, odkud voní sušené léčivky více než 40 let. Bylinkářství Herbata v Týnské ulici však kvůli náročným podmínkám letos oznámilo, že končí. Díky „záchranné akci“ na sociálních sítích se k radosti stovek zákazníků opravdu našel zachránce a nový majitel, který má k bylinám a tradici srdcový vztah – Pavel Smažík, lékař, byznysmen a majitel české společnosti Herbai.

Obavy, že místo kultovního bylinkářství vyroste na křižovatce Týnské a Dlouhé nová směnárna či pizzerie, se tak naštěstí nenaplnily. Od června letošního roku se sice z osobních důvodů vzdaly dosavadní provozovatelky obchůdku podnikatelského rizika, ale obě dámy budou spolu s novými kolegy pokračovat v naplňování a rozvíjení bylinné tradice tohoto krámku. Odpovědnost převezme český výrobce bylinných produktů HERBADENT a Dr. Svatek, společnost Herbai a její majitel Pavel Smažík. Ten se podílel už na záchraně tradiční bylinné lékárenské receptury Herbadent s kořeny v 19. století.

„Náš „hlavní bylinkář‘ mě upozornil na příspěvek na sociálních sítích o konci bylinkářství Herbata, který mj. sdílela a komentovala celá řada vlivných osob. Vzhledem k tomu, že jsem s bylinami profesně spojený, mám k nim silný vztah a z vlastní zkušenosti vím, jak je toto místo pro Pražany důležité, rozhodl jsem se zkusit situaci vyřešit a prodejnu zachovat,“ říká Pavel Smažík a dodává, že celý proces díky vzájemnému pochopení a vstřícnosti všech stran, včetně pronajímatelů a majitelů historického domu, trval jen několik dnů a první krok byl podpisem smluv zdárně dokončen.

Se záchranou ikonické české značky má Pavel Smažík už zkušenosti. Se značkou Herbadent se setkával již v dobách svých studií stomatologie, když učitelé posluchačům kladli na srdce, aby své pacienty se zánětem dásní po řádné instruktáži o péči o dásně posílali do lékárny pro bylinný roztok Herbadent. Později coby zubař provázel své přátele při záchraně této značky, která po revoluci procházela komplikovaným obdobím a hrozil jí zánik. Když se pak schylovalo k prodeji podílů velkému holdingu, Pavel Smažík se rozhodl dát vyšší nabídku a zachovat Herbadent samostatný. Naplno tak začal pečovat o tuto kultovní značku a jejím prostřednictvím poskytovat lidem přírodní produkty Herbadent z léčivých bylin, které skutečně pomáhají. „Podobnost těchto záchranných misí je zřejmá. Klíčem jsou byliny, tradiční kořeny a pražské souvislosti. Vždyť i zachráněná receptura Herbadent je smíchovský unikát, který se zde dodnes vyrábí,“ dodává Smažík.

Herbai je česká firma rozvíjející více než stoletou tradici, jejíž počátky sahají až do roku 1897, kdy začínala výrobou medicinálních vín Dr. Svatek. Dnes produktové portfolio firmy tvoří především ryze přírodní zubní pasty a gely či ústní vody a další výrobky s antibakteriálními a protizánětlivými účinky značky HERBADENT, spolu se Správnými zubními kartáčky. Součástí nabídky jsou i bylinné přísady do koupelí HERBASPA, vhodné pro podporu a regeneraci pohybového aparátu a duševní relaxaci, či bylinná dezinfekce Virumstop Také tradiční značka Dr. Svatek se dále rozvíjí, nejnovějším přírůstkem jsou maltonové bylinné sirupy „na lžičku“. Veškeré produkty Herbai jsou věrné základnímu heslu „VYROBENO Z BYLIN“ a jsou vyráběné v České republice.

Speciální prodejnu bylin v centru města založilo v roce 1970 Drobné zboží Praha. Zatímco léčiv a lékařů byl v té době nedostatek, bylinky platily za spolehlivé zboží, kterému se dá věřit. A tak vzniklo toto tradiční bylinkářství. Interiér prodejny od architekta Zázvorky se nesl v nadčasovém stylu starého koloniálu a v prodejně ho najdete dodnes. Stejně jako 35 unikátních receptur proslulých léčitelů, jako byl Mikulášek, Božena Kamenická nebo Charlota Hanzalová. Pro jejich bylinné směsi se do prodejny dodnes vracejí lidé i z druhého konce republiky. Gynekologický čaj léčitelky Kamenické při problémech s otěhotněním, Rozkvetlá louka na průdušky od Hanzelové nebo žlučníkový čaj Dr. Šíly, to je jen několik příkladů časem prověřených receptur, které si zde během desítek let koupilo mnoho tisíců zákazníků. Kromě genia loci a vůně sušených rostlin tvoří duši bylinkářství i personál. Pro své zákazníky jsou trpělivou „vrbou“, dokáží vyslechnout, poradit a doporučit na konkrétní problém to nejlepší z darů přírody a je skvělé, že v této těžko nahraditelné roli budou pokračovat.

Bon Appétit

Herbata