Skip to main content

Jak posílit přirozeně imunitu během podzimu? Poznejte blahodárné účinky bylinek

S klesajícími teplotami může naše fyzické a duševní zdraví čelit výzvám. Po měsících venkovních dobrodružství může být náš imunitní systém poněkud oslabený a méně odolný vůči chladu a rychlým změnám teploty. Všichni víme, že posílení imunity po celý rok je klíčem k prevenci infekcí a nemocí. Koncept posílení imunitního systému zní velmi jednoduše, nicméně není to tak snadné.

Imunita a vitaminová podpora

Imunitní systém lidského těla má dvě klíčové části: vrozený imunitní systém a adaptivní imunitní systém, které spolupracují na ochraně těla před patogeny a infekcemi. Vrozený imunitní systém tvoří první linii obrany. Zahrnuje fyzické bariéry jako je kůže, sliznice trávicího traktu a dýchací cest, které brání patogenům vstoupit do těla. Důležitým aspektem adaptivního imunitního systému je jeho schopnost si pamatovat specifické charakteristiky patogenů, což tvoří základ pro imunitu a očkování, které umožňují tělu efektivněji bojovat s infekcemi v budoucnosti.

Doplňky stravy jsou v současné době rozšířeným způsobem zlepšení obranyschopnosti organismu.

 „Ve své praxi se setkáváme s různými požadavky pacientů, ale nejčastěji je to snaha o posílení imunity, a to zejména teď na podzim nebo během zimy. Výběr doplňků stravy je dneska opravdu velký. Od vitamínů a minerálů, přes proteiny až po různé bylinky,” potvrzuje MUDr. Rodion Schwarz, vedoucí lékař ze SCHWARZ CLINIC, www.schwarzclinic.cz.

Zdraví jako módní trend

Celosvětový trh s doplňky stravy zaznamenal v posledních letech významný růst, který byl způsoben zvýšeným důrazem na zdraví a wellness, změnou životního stylu a stárnutím populace. Očekává se, že odvětví zaměřené na výrobu vitamínů a doplňků stravy v příštích letech poroste v důsledku celosvětově rostoucího zájmu o zdravější životní styl.

„Doplňky stravy jsou často využívány jako prostředek k řešení různých zdravotních problémů. Mezi největší kategorie patří bolesti kloubů, trávicí potíže, únava a stres, poruchy spánku, hubnutí a posílení imunity. Existuje široká škála doplňků stravy a výběr každé formy závisí vždy na individuálních potřebách a cílech. Trendy se často mění v závislosti na aktuálních zdravotních obavách, módních vlnách a marketingových kampaních. Některé z nedávných trendů zahrnují imunitní podporu kvůli pandemii COVID-19, dále zaměření se na kognitivní zdraví a podpora soustředění. Velký rozmach zažívají doplňky stravy na bázi kolagenu,“ komentuje současnou situaci CEO a zakladatel společnosti PRIMULUS Group David Buchta.

Odkaz minulosti

S rostoucím povědomím spotřebitelů o životním prostředí roste poptávka po udržitelných doplňcích stravy. Ty na rostlinné bázi jsou vnímány jako udržitelnější a zdravější alternativy umělým superpotravinám. Hnutí za “čistou” značku navíc podpořilo poptávku po doplňcích stravy s jednoduchými, přírodními a rozpoznatelnými složkami bez umělých přísad a konzervačních látek.

„Nejčastěji lidé jedí také tablety, ale i příroda nabízí řadu bohatých zdrojů. Třeba dalším zajímavým doplňkem vaší domácí lékárny se mohou stát medicinální likéry, pokud hledáte spíše přírodní cestu. Od pradávna lidé nakládaly byliny do alkoholu, nebo je sušily, aby vytvořili čaje, odvary nebo medicinální likéry. Ty jsou skvělým nástrojem pro podporu zdraví a vitality,” dodává MUDr. Rodion Schwarz.

Přírodní cesta na podporu imunity

Jednou z nejstarších a nejúčinnějších metod posílení imunity je používání léčivých bylin. Bylinky mají bohatou historii v tradičním léčitelství po celém světě a jsou známé pro své blahodárné účinky na lidské zdraví.

Rehmanie lepkavá je trvalá bylina původem z Číny. Tato rostlina je známá pro své léčivé vlastnosti a je používána v tradiční čínské medicíně a v jiných asijských kulturách. Pomáhá čistit krev a předchází bolestem v krku tím, že odstraňuje sucho a podporuje zdraví hrdla. Mimo jiné, je také známá svou schopností zlepšovat funkci jater, slinivky a snižuje hladinu krevního cukru.

Další léčivou bylinou s dlouhodobou tradici je rojok lékařský. Ten je bohatý na vitamíny A, C a B, a zároveň obsahuje minerály jako draslík, vápník, hořčík a sodík. Rojok lékařský je také ceněn pro léčivé účinky v oblasti podpory regenerace buněk, léčby infekcí a léčby kardiovaskulární onemocnění anebo rakoviny. Díky svým protialergickým účinkům může zmírnit aktuální alergické problémy a zároveň zabránit budoucím. Dále snižuje hladinu cholesterolu v krvi, což má pozitivní vliv na celkové zdraví srdce a cév.

Tyto léčivé bylinky můžete najít zejména v medicinálních likérech, například v likérech ON a ONA. Medicinální likéry jsou jednoduchým a účinným způsobem, jak přinést do svého života přírodní léčiva.

Likéry ON a ONA jsou bylinné nápoje, které zrají v dubových sudech, a tím získávají svou jedinečnou chuť a vůni. Likéry jsou obohacené o výše zmíněné rehmanii lepkavou a rojok lékařský, což přidává nápojům nejen hloubku chuti, ale má také zdravotní benefity.

Likéry ON a ONA nejsou pouze požitkem pro chuťové buňky. V podobě těchto lahodných a elegantních nápojů se spojuje svět kulinářského potěšení s péčí o zdraví, což činí tyto likéry zcela jedinečnými a ceněnými mezi milovníky luxusních nápojů. Takové nápoje nejen potěší chuťové buňky, ale také podpoří celkový pocit pohody a zdraví.

Bon Appétit

Primulus