Skip to main content

Síla 9 bylin pro zdravé zažívání

Aby vás nesemlely podzimní deprese, únava a stres, je třeba zůstat aktivní, posilovat imunitu a budovat kondici, fyzickou i psychickou. Choďte na procházky, cvičte, doplňujte vitaminy a dopřejte si dostatek spánku – vaše tělo i nervová soustava to ocení. Jako prevenci proti nepříjemným zažívacím potížím typickým pro toto náročné období zařaďte do jídelníčku zdravé a kvalitní potraviny, dostatek vlákniny a tekutin!

Staré rčení říká, že „žaludek je naše druhé já“. Samozřejmě nelze vše brát doslovně, ovšem to, že mnohé zdravotní problémy jsou se stavem našeho zažívání úzce provázané, je prokázáno. Podzimní únava, stres a oslabená imunita může s naším trávicím traktem pořádně zamávat. Proto dbejte během nadcházejících chladných a pošmourných dní víc než kdy jindy na své blaho. A to i s ohledem na další krásné moudro týkající se „lásky, která prochází žaludkem“ –je vědecky dokázáno, že pozitivní emoce a spokojená mysl silně působí na náš nervový systém a mají tak zásadní význam pro zdravě fungující organismus, včetně trávicího traktu.

Živiny pro život

Prostřednictvím trávicího traktu získává tělo důležité živiny, které se v těle přeměňují a využívají jako zdroj energie, stavební látky atd. Naše strava by tedy měla být především pestrá. Jezte dostatek ovoce a zeleniny, mléčných výrobků, celozrnných obilovin, luštěnin a bílkovin v podobě méně tučného masa, ryb či vajec, a také zdravých tuků v podobě ořechů, semínek či kvalitních rostlinných olejů. To, co svému tělu dopřejete, vám pak vrátí zpět v podobě zdraví.

Co se děje v těle při trávení?

Trávení = metabolický a biochemický proces v našem těle, během kterého se potrava rozkládá na jednodušší látky. Začíná v ústech, kde se rozkousané jídlo promíchá se slinami. Ty obsahují enzymy rozkládající sacharidy, a také pomáhají potravě hravě sklouznout do jícnu. Jícnem pak potrava putuje do žaludku, kde je velmi kyselé prostředí, které umožňuje účinné trávení bílkovin. Ze žaludku pokračuje natrávené jídlo, které se v této fázi označuje jako chymus, do tenkého střeva, kde probíhá závěrečné trávení všech živin a rozklad bílkovin na aminokyseliny, tuků na mastné kyseliny a sacharidů na jednoduché cukry. Z tenkého střeva jde obsah dále do tlustého střeva a postupně dochází k ukončování trávení jednotlivých živin a k jejich vstřebávání. V tlustém střevě zůstává nestravitelná složka potravy, vláknina, která podporuje pohyby tlustého střeva a tím také rychlost průchodu zbytků potravy trávicím traktem.

Jak dlouho trávení trvá?

Záleží na druhu potravy, na jednotlivých složkách (tuky, cukry, bílkoviny), ale také na denní době, způsobu úpravy jídla a dalších faktorech. Dobu trávení zkracuje například i to, jak dobře potravu rozkoušeme. Čím důkladnější jsme, tím lépe mohou působit enzymy na trávení. K nejhůře stravitelným patří tučná a pečená masa, ale také třeba syrová zelenina, která obsahuje spoustu vlákniny a nadýmá. Obecně velmi dlouho trvá strávit fast food – především z toho důvodu, že je plný tuků a prošel smažením.

Jak předejít trávicím obtížím?

- Jezte menší porce jídla v častějších intervalech.

- Nejezte rychle, jídlo si vychutnávejte a dobře rozkousejte

– trávení začíná již v ústech.

- Po jídle pár minut odpočívejte, aby žaludek jídlo v klidu strávil.

- Po jídle vynechte sladkosti i ovoce, podporuje kvašení ve střevech.

- Omezte jídlo ve večerních hodinách, popř. jezte pouze lehce stravitelné potraviny.

- Nekuřte.

- Omezte alkohol a kávu.

- Pijte čistící čaje.

- Pravidelně se hýbejte.

Iberogast na zklidnění a podporu trávení

Bolest nebo křeče v žaludku, pocit plnosti, pálení žáhy a nadýmání můžete zmírnit díky užívání bylinných kapek Iberogast, které seženete bez předpisu v každé lékárně. Lék Iberogast obsahuje kombinaci extraktů z devíti léčivých bylin, které umí zmírnit trávicí potíže ryze přírodní cestou. Zklidňuje přecitlivělost nervů v oblasti žaludku a uvolňuje jeho svalovinu, čímž zmírňuje žaludeční křeče a bolesti. Zároveň podporuje trávení a zmírňuje pocity plnosti a nadýmání. Má typicky hořkou chuť bylin, kterou lze ovšem snadno zmírnit, pokud kapky zapijete vodou. Díky svému složení a dlouholeté tradici je lék Iberogast spolehlivým pomocníkem, který by neměl chybět v žádné domácí lékárně.

Bon Appétit

Iberogast